صحبت کردن شبکه اجتماعی پلاستیک رسانه ها

صحبت کردن: شبکه اجتماعی پلاستیک رسانه ها پلاستیک مالزی زندگی جراحی تصویر

گت بلاگز اخبار اجتماعی در کشور، قرص برنج&quot، تهرانی‌ها در صدر آمار خودکشی ، افزایش تلفات &quot

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه آمار تلفات قرص برنج در کشور نسبت به سال گذشته هفت درصد زیاد کردن داشته هست، گفت: در سال گذشته ۶۴

در کشور، قرص برنج&quot، تهرانی‌ها در صدر آمار خودکشی ، افزایش تلفات &quot

افزایش تلفات "قرص برنج" در کشور/تهرانی ها در صدر آمار خودکشی

عبارات مهم : پزشکی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه آمار تلفات قرص برنج در کشور نسبت به سال گذشته هفت درصد زیاد کردن داشته هست، گفت: در سال گذشته ۶۴۰ نفر در اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور جان خود را از دست داده اند.

کامبیز سلطانی نژاد (متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، شرکت پزشکی قانونی کشور) در گفت وگو با ایلنا با اشاره به آمار فوت و میر سال گذشته براثر استفاده از قرص برنج گفت: در سال گذشته ۶۴۰ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که آمار تلفات قرص برنج در کشور، ۵۹۸ نفر بود، هفت درصد زیاد کردن یافته است.

وی ادامه داد: بیشترین آمار تلفات در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان های پایتخت کشور عزیزمان ایران با ۱۳۴، مازندران با ۸۸ و گیلان با ۶۹ فوتی بوده است.

در کشور، قرص برنج&quot، تهرانی‌ها در صدر آمار خودکشی ، افزایش تلفات &quot

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی توضیحاتی راجع به قرص برنج ارائه داد و گفت: یک گروه از عوامل دفع آفات که به علت اثربخشی زیاد و قیمت ارزان به عنوان جونده کش و فومیگانت در بعضی از کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران مورد استفاده قرارگرفته اند، فسفیدهای فلزی مانند فسفید آلومینیوم، فسفید روی و فسفید منیزیوم است.

سلطانی نژاد با اشاره به مصرف قرص برنج در نگهداری از محصولاتی مانند برنج تصریح کرد: قرص های حاوی فسفید آلومینیوم در کشور ما، به خاص در نواحی شمالی کشور تحت عنوان ” قرص برنج” جهت نگهداری برنج و سایر غلات در انبارها و جلوگیری از تاثیر مخرب حشرات موذی، نسبتا مرسوم هست. این فرآورده تولید داخلی نداشته و زیاد با نام تجاری Phostoxin® وارد کشور می شود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه آمار تلفات قرص برنج در کشور نسبت به سال گذشته هفت درصد زیاد کردن داشته هست، گفت: در سال گذشته ۶۴

وی با اشاره به استفاده از قرص های برنج حاوی فسفید آلومینیوم در کشاورزی به علت کارآیی بالای این فرآورده جهت از بین بردن آفات خاطرنشان کرد: قیمت ارزان، سهولت استفاده، عدم وجود باقیمانده در محصول و در دسترس بودن با استقبال زیاد مصرف از سوی کشاورزان همراه بوده است.

استان های تهران، گیلان، مازندران و گلستان بالاترین آمار مصرف قرص برنج را دارند

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: متاسفانه به علت عواملی مانند سمیت اوج و میزان کشندگی زیاد این ماده و سهولت دسترسی به این سم، در سالیان اخیر آمار نسبتا بالای مسمومیت های ناشی از این عوامل در کشور به خاص در بعضی استان ها مانند تهران، گیلان، مازندران و گلستان رواج یافته است.

در کشور، قرص برنج&quot، تهرانی‌ها در صدر آمار خودکشی ، افزایش تلفات &quot

سلطانی نژاد با بیان اینکه اقداماتی جهت ممنوعیت واردات و محدودیت در فروش ” قرص برنج” به وسیله شرکت ها و نهادهای مسوول در کشور انجام شده، یادآور شد: از سال ۱۳۸۴ به دنبال گزارش شرکت پزشکی قانونی کشور به هیات نظارت بر سموم (به عنوان عالی ترین مرجع سیاست گذاری در زمینه واردات، صادرات، تولید و توزیع سموم آفت کش های کشاورزی در کشور) و با تصویب این هیات، فسفید آلومینیوم به شکل قرص از فهرست سموم کشاورزی مجاز کشور از بین بردن و هر گونه واردات، توزیع و فروش آن ممنوع اعلام شد و هرگونه کاربرد کشاورزی این سم تنها به صورت محدود و تحت نظارت کارشناسان ذی صلاح و تنها بعد از اخذ مجوزهای مورد نیاز صورت می گیرد.

وی با اشاره به قاچاق قرص برنج به کشور تصریح کرد: متاسفانه به علت میل به کشاورزان به مصرف این سم جهت نگهداری محصولات به خاص در مصارف خانگی یا نیمه صنعتی به دلایل ذکر شده است قبلی، قاچاق این فرآورده از کشورهای همسایه و ایجاد بازار سیاه این سم در کشور وجود دارد و بسیاری از موارد، افرادی که از این سم جهت خودکشی استفاده می کنند این قرص ها را از بازار سیاه و غیرقانونی تهیه می کنند که در این زمینه نیازمند لزوم برخورد جدی تر با این معضل هستیم.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه آمار تلفات قرص برنج در کشور نسبت به سال گذشته هفت درصد زیاد کردن داشته هست، گفت: در سال گذشته ۶۴

وی با بیان اینکه مسمومیت با فوت و میر بر اثر مصرف قرص برنج بالاست، گفت: از نظر شیوع مسمومیت با فسفیدهای فلزی، مواردی از مسمومیت با میزان فوت و میر اوج در اثر مصرف فسفید آلومینیم در بعضی از کشورها مانند ایران، هند، مراکش، سری لانکا، آلبانی، عراق، اردن، پاکستان و عربستان گزارش شده است است که به جز موارد نادری از آنها که به صورت تصادفی بوده، عمده آنها به علت مصرف عمدی و خودکشی بوده است.

بیشتر مصرف کنندگان قرص برنج در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال است

در کشور، قرص برنج&quot، تهرانی‌ها در صدر آمار خودکشی ، افزایش تلفات &quot

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: بروز این نوع مسمومیت در سایر کشورها به خاص کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است که این امر خود می تواند ناشی از کنترل های دقیق و عدم دسترسی این سم در سطح جامعه باشد.

سلطانی نژاد بیان کرد: در سالیان اخیر مسمومیت ناشی از فسفید آلومینیوم به عنوان یکی از بااهمیت ترین علل مسمومیت های حاد منجر به فوت ناشی از مواد شیمیایی در بعضی از استان های کشور هست. این مسمومیت ها زیاد در رده سنی ۴۰-۲۰ سال بوده و زیاد آنها به قصد خودکشی بوده است.

وی با تاکید براینکه قرص برنج هیچ پادزهری ندارد، اعلام کرد: با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق جهت بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان آشنا نشده هست، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و کارها درمانی مشمول بر کارها حمایتی – علامتی است.

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: از لحاظ وقت بروز علایم و نشانه های بالینی مسمومیت، بعد از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علایم و نشانه های مسمومیت، در طی ۱۵-۱۰ دقیقه اول بعد از بلع ظاهر می شوند و فوت بیمار ممکن است در مدت کمتر از ۶ ساعت رخ دهد. اگر در عرض ۶ ساعت بعد از مسمومیت علایمی ظاهر نشود، بیمار بدون علامت خواهد ماند.

سلطانی نژاد با اشاره به علائم مسمومیت بعد از استفاده این قرص به صورت خوراکی گفت: در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش مشمول بر تهوع، استفراغ و دردهای شکمی هست. زیاد فوت و میرها در خلال ۱۲-۲۴ ساعات اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی هست. فوت و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی هست. علائم مسمومیت ناشی از درگیری سیستم های قلبی- عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.

وی به علایم بالینی مسمومیت با فسفید آلومینیوم اشاره کرد و گفت: مرسوم ترین علایم و نشانه های بالینی مسمومیت با فسفیدآلومینیوم عبارتنداز بی قراری، جنبش پذیری، گیجی، سرگیجه، لرزش، دوبینی، عدم تعادل، سرفه، تنگی نفس، درد کولیک شکمی، تهوع، استفراغ، در پاره ای موارد استفراغ سیاه رنگ، مدفوع سیاه رنگ، تعریق، ضعف و بی حالی، افت شدید فشار خون، کم کردن برونده قلبی، اختلال و بی نظمی در ضربان قلب، ادم ریوی، سیانوز، اختلالات کلیوی، زردی، بزرگی کبد و طحال، فلج روده، تشنج، نشانگان دیسترس تنفسی حاد. همچنین افت شدید فشار خون و شوک مرسوم ترین علامت در مسمومیت های شدید است.

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه همچنین بوی ماهی گندیده از تنفس بیمار ممکن است استشمام شود، تصریح کرد: علائم تاخیری مسمومیت نیز مشمول بر ادم ریوی، تتانی هیپوکلسمیک، کلاپس قلبی- عروقی، آسیب کبدی، برادیکاردی، اسیدوزمتابولیک، اختلالات قلبی، ترومبوسیتوپنی و متهموگلوبینمی است.

قرص برنج با منشاء گیاهی فاقد اثرات سمی است

متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در آخر به نوع دیگری از قرص برنج که جزئی از سموم مجاز به حساب می آید، اشاره کرد و گفت: نوع دیگری از فرآورده موسوم به قرص برنج جهت نگهداری و حفظ محصولات از آفات انباری به خاص جهت مصارف خانگی در کشور ما در فهرست سموم مجاز کشاورزی موجود بوده و به صورت قانونی به فروش می رسد، این نوع قرص برنج فاقد ماده سمی فسفید آلومینیوم بوده و حاوی عصاره سیر، نمک طعام و تالک است.

وی ادامه داد: این قرص ها که به عنوان “قرص برنج با منشا گیاهی” آشنا می شوند، فاقد اثرات سمی و کشنده جهت انسان بوده و مصرف آن در انسان بی خطر محسوب می شود.

واژه های کلیدی: پزشکی | قانونی | استفاده | تحقیقات | مسمومیت | استفاده | مسمومیت | آلومینیوم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz