صحبت کردن شبکه اجتماعی پلاستیک رسانه ها

صحبت کردن: شبکه اجتماعی پلاستیک رسانه ها پلاستیک مالزی زندگی جراحی تصویر

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بعضی‌ها هرطور شده است می‌خواهند دولت را بزنند / مبلغ

به گزارش خبرآنلاین ؛مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب اعتقاد است: نباید اجازه داد تقصیر اجرایی نشدن آن بخشی از مطالبات حقوق شهروندان که خارج از حوزه اختیارات

بعضی‌ها هرطور شده است می‌خواهند دولت را بزنند / مبلغ

مبلغ: بعضی ها هرطور شده است می خواهند دولت را بزنند

عبارات مهم : حسن روحانی

پشت پرده کمپین پشیمانی را می‎دانیم| مردم پشتیبان و منتقد دولت باشند

به گزارش خبرآنلاین ؛مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب اعتقاد است: نباید اجازه داد تقصیر اجرایی نشدن آن بخشی از مطالبات حقوق شهروندان که خارج از حوزه اختیارات رییس جمهور هست، در فضای مغشوش تبلیغاتی به گردن او بیفتد.

بعضی‌ها هرطور شده است می‌خواهند دولت را بزنند / مبلغ

رضوانه رضایی پور: حجت الاسلام حسن روحانی در سخنانی که در یکسالگی رونمایی از منشور حقوق شهروندی ایراد کرد، به نکات جالب توجهی اشاره نمود. او مشخصا شنودگذاری، ستاره دار کردن دانشجویان و استعلاماتی که از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی انجام می شود را مورد اشاره قرار داد و در جهت حل و فصل آنها، تاکیداتی هم به وزرای مربوطه داشت. (اینجا)

اینکه حسن روحانی چقدر جهت حل این مشکلات، توانایی و اختیارات مورد نیاز را دارد، جای پرسش هست. مرتضی مبلغ، صحبت‎های سه شنبه گذشته حسن روحانی را به دو بخش تقسیم کرده و اعتقاد است در بخشی که از اختیارات مدیر جمهور هست، روحانی می تواند بطور موفقیت آمیزی عمل کند و در بخشی دیگر که اختیاری از خود ندارد هم باید مردم را با موانع موجود جهت تحقق آن باخبر سازد.

به گزارش خبرآنلاین ؛مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب اعتقاد است: نباید اجازه داد تقصیر اجرایی نشدن آن بخشی از مطالبات حقوق شهروندان که خارج از حوزه اختیارات

مشروح گفتگوی او را در ادامه بخوانید:

رییس جمهور در بروزترین بیانات خود از حقوق شهروندی گفت و نسبت به بعضی موارد اعتراضاتی هم کرد. از جمله اعتراضات او به شنود و استعلاماتی بود که از طریق نهادهای اطلاعاتی انجام می گیرد. دست حسن روحانی چقدر جهت برخورد با اینگونه موارد و پرسشها باز است؟ او می تواند وجود چنین مشکلاتی را که خود منتقد آن هست، برطرف کند؟

آنچه که حسن روحانی در سخنان خود و در حمایت از حقوق شهروندی به آن اشاره کرد را باید به دو دسته تقسیم کرد. یک بخش که در حوزه اختیارات او است و بخشی دیگر که در حوزه اختیارات او قرار ندارد. طبیعی است که او حتما باید در بخش نخست، تلاش کند تا بتواند آن را محقق سازد. توصیه جالب در سخنان حسن روحانی این بود که آقای رییس جمهور جهت نخستین بار در بخشی از موارد بصورت دستوری وزیران خود را مورد خطاب قرار دادند.

حرف های او در واقع دستور مدیریتی بود که تاکنون کمتر به این شکل مطرح شده است بود. این نشان می دهد که اگر خدا بخواهد ایشان اهتمام جدی جهت تحقق این امور را دارند. به عنوان نمونه ستاره دار کردن دانشجویان که ایشان صریحا به آن اشاره داشتند، در حوزه اختیارات خود دولت هست. حال این کار یا از سوی وزارت علوم صورت می گیرد و یا از طریق وزارت اطلاعات انجام می شود. طبیعی است که هر دوی این وزارتخانه ها زیرمجموعه دولت حسن روحانی هستند. یا همین شنودگذاری که حسن روحانی به آن معترض هست، بخشی از آن در حوزه وزارت اطلاعات می شود و تنها بخشی از آن خارج از حوزه اختیارات آن است.

بعضی‌ها هرطور شده است می‌خواهند دولت را بزنند / مبلغ

با این وجود باز هم موانعی بر سر راه حسن روحانی جهت تحقق این خواسته ها وجود دارد و مهمتر اینکه مردم همچنان منتظر هستند تا اجرای این حرفها را در عمل ببینند…

بله؛ مهم این است که آنچه که در اختیارات آقای رییس جمهور است از سوی او پیگیری شود و همانطور هم که قول دادند آن را تا تحقق کامل دنبال کنند. ولی در خصوص موانع، هر اتفاقی که بیفتد باید بطور براق جهت مردم توضیح داده شود.

به گزارش خبرآنلاین ؛مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب اعتقاد است: نباید اجازه داد تقصیر اجرایی نشدن آن بخشی از مطالبات حقوق شهروندان که خارج از حوزه اختیارات

آن مواردی که در حوزه اختیارات او نیست، چطور؟

به نظر می رسد که از دو جهت آقای روحانی می تواند این بخش را دنبال کند. یکی اینکه روحانی طبق نص صریح قانون اساسی مسئول اجرای آن است و موارد خلافی که سایر دستگاه ها انجام می دهند، به عنوان نمونه در حریم شخصی مردم دخالت می کنند، شنودگذاری می کنند و موارد دیگر از این دست را با عنوان تذکر و پیگیری می تواند مطرح کند.

اما از جهت دیگر او می تواند براق سازی کند. یعنی مواردی که در حوزه اختیارات ایشان نیست و با تذکرات او هم محقق نمی شود را باید به نحو منطقی و با رعایت آرامش جهت مردم طرح کند. بگوید که این موارد از نظر ما خلاف قانون بوده و در جهت اجرای حقوق شهروندی نیست. بگوید که خارج از اختیارات ما است و من هم به این دستگاههایی که دست به چنین کاری زده اند تذکر دادم ولی این ها توجهی ندارند. خیلی صادقانه و با رعایت آرامش باید این را به مردم بگوید.

بعضی‌ها هرطور شده است می‌خواهند دولت را بزنند / مبلغ

انتقادی که نسبت به صحبت های حسن روحانی مطرح می شود، این است که او خود مسئول اجرای قانون اساسی است ولی با چنین اظهاراتی در قامت یک اپوزیسیون ظاهر شده است هست. بعضی نیز این صحبت ها را شعارهای انتخاباتی می دانند. نظر شما چیست؟

قطعا تناقضی هم در این توصیه ای که شما از قول بعضی ها گفتید، وجود دارد. آن موقع که آقای رییس جمهور صحبتی نمی کند و موضعی ندارد، می گویند ایشان سازشکار شده است و مطالبات مردم را فراموش کرده هست. هنگامی که هم که پرسشها را مطرح می کند و موضع خود را اعلام می کند آن وقت همان جریان می گویند که ایشان تبدیل به اپوزیسیون شده است اند! این نشان می دهد که بعضی‎ها هرطور که شده است می‎خواهند دولت را بزنند.

حال که رییس جمهور در همایش حقوق شهروندی آمده و مواضع قانونی و مبتنی بر آرزوی بزرگ های انقلاب و نظام و جمهوری اسلامی را مطرح می کند، باید تشویق شود. دوباره تاکید می کنم که تفاوت چشمگیری که مواضع اخیر رییس جمهور با بعضی از مواضع گذشته او داشته، به این علت بوده که او خواسته های خود را به شکل دستوری طرح کرده است.

نفس این کار ارزشمند است که رییس دولتی، وزیران را یک به یک مخاطب قرار داده و بگوید که هر طور شده است باید این کار را انجام دهید و علنا و در محضر مردم این تاکیدات را داشته باشد. تنها روحانی باید پیگیری کند که آیا وزیری که موظف به انجام یا عدم انجام کاری شده است اند عمل کرده یا خیر. اگر عمل کرده که تشویق شود و اگر نه برخورد مورد نیاز را انجام دهد. به هرحال فکر می کنم آقای رییس جمهور این بار عملیاتی تر و کمتر شعاری در بحث ظاهر شد.

بعد از گذشت بیش از چهار سال، آیا فکر می کنید که این عنوان جهت مردم قابل پذیرش باشد؟ اگر خواسته های رییس جمهور اجرایی نشود به نظر شما بر روی رای مردم تاثیر ندارد؟ مردم چقدر از موانع خبر دارند؟ ممکن نیست سرخورده شوند؟

مردم هنگامی که که حقایق را دقیق تر و تفکیک شده است بفهمند، موانع موجود را خواهند پذیرفت. قول‎های رییس جمهور و مطالبات مردم در آن بخش که جزء اختیارات و در حوزه اجرایی و عملیاتی دولت هست، باید حتما انجام بگیرد. در غیر این صورت مردم به تدریج احساس می کنند به آن وعده ها عمل نشده و دولتمردان در انجام آن ناتوانند. طبیعی است که اثر منفی هم خواهد گذاشت. که البته امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد. همه باید کمک کنند که دولت بتواند در جهت تحقق وعده های خود موفق باشد.

اما آن بخشی که خارج از حوزه اختیارات دولت و رییس جمهور است را حداقل نباید اجازه دهند که در فضای مغشوش تبلیغاتی به گردن دولت بیفتد. خود دولت بیش از همه باید جهت جامعه تبیین کند که کدامیک از این بخشها در حوزه اختیارات و وظایفش هست. حتی ایشان به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی باید تذکرات مورد نیاز را به دستگاه‎هایی که وظیفه ارزش تحقق مطالبات است بدهند تا هم جامعه متوجه شود و هم اینکه مردم آگاه شوند که دستگاههایی که کارشان را به خوبی انجام نمی دهند ربطی به دولت ندارند. جامعه کشور عزیزمان ایران به مرتبه ای از هوشمندی و انصاف و قضاوت درست رسیده که بتواند اینها را از هم تفکیک کند. به شرطی که رییس جمهور در حوزه اختیارات خود به خوبی عمل کند و در حوزه های دیگر هم بطور براق جهت مردم توضیح دهد.

حدود 5 ماه از استقرار دولت دوازدهم گذشته و خیلی ها مشغول سبک و سنگین کردن عملکرد دولت هستند. خیلی ها تلاش در قضاوت عملکرد دولت دارند و آن را ناکارآمد جلوه می دهند. مانند همان پویش پشیمانی که راه انداخته اند. فکر نمی کنید که جهت قضاوت در این مورد خیلی سریع است؟

بارها گفته شده است که 5 ماه، وقت خیلی کوتاهی جهت قضاوت در مورد عملکرد دولت هست. البته این به آن معنی نیست که هیچ نقدی به عملکرد دولت وارد نیست. حتما باید نقد کرد و حتما هم انتقاداتی به کارها دولت وجود دارد. ولی اینکه بخواهیم به مرحله قضاوت برسیم و بخصوص سناریوی جدیدی راه بیندازیم، اصلا صحیح نیست. راه انداختن کمپین پشیمانی یک امر عادی نیست و پشت آن دستهایی است که به خوبی محسوس هستند. ما هم می دانیم که چه کسانی هستند.

اینها افراطیونی هستند که در همان دور اول دولت روحانی هم تلاش می کردند که دولت را زمین گیر کنند و بعد از اینکه نتوانستند دولت را یک دوره ای کنند و با «نه» بزرگ مردم مواجه شدند؛ می خواهند از طریق دیگری دولت را ناکارآمد معرفی کنند. استراتژی آنها هم این است که در جامعه القای پشیمانی و یاس کنند. نشانه آنها این است که با القای یاس به جامعه، کشور به التهاب بیفتد. تنها راهی را هم که آنها فکر می کنند می توانند در جهت اجرای منویات غیر ملی خود انجام دهند این است که مردم در صحنه نباشند و مردم در انتحابات حضور پررنگ نداشته باشند.

با حضور حداقلی مردم، امکان پیروزی آنها وجود دارد و جهت همین است که تلاش دارند القای یاس کنند. این حرکات مشکوک است و باید حتما با آن مقابله شود. در عین حال مردم باید همواره در صحنه باشند و هم پشتیبان و هم منتقد دولت باشند. در واقع پشتیبان منتقد باشند. هم دولت را تقویت کنند و هم مواظبت کنند که دولت از راه خود منحرف نشود و در پیگیری به مطالبات مردم و در پاسخگویی به آنان کوتاهی نکند.

واژه های کلیدی: حسن روحانی | رییس جمهور | دولت روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz